
Det har aldrig været lettere for håndværkere og andre med en kortere eller afbrudt uddannelse bag sig at komme ind på ingeniørstudiet. Adgangskursus til Aalborg Universitet giver alle, der har lyst til at skifte spor, mulighed for at blive klar til ingeniøruddannelserne på kun ét år.
Ligesom der er mangel på elektrikere. er der også mangel på ingeniører – og den vil også tiltage i de kommende år. Ønsker man at skifte fra elektriker til ingeniør kan det gøres relativ enkelt.
Gennem det etårige adgangskursus kan håndværkere eller andre med et kortere uddannelsesforløb bag sig, komme ind på et af Aalborg Universitets ingeniørstudier.
En stor del af de studerende på adgangskursuset er håndværkere, der af den ene eller anden grund ikke har lyst til at bruge resten af deres arbejdsliv på at stå på en byggeplads, men som gerne vil læse videre.
– Adgangskurset er en åben dør videre for håndværkere, der gerne vil sadle om. Det kan være, at kroppen begynder at gøre ondt eller at man drømmer om en højere løn og et mere alsidigt arbejde. Som håndværker har man en masse erfaringer med sig i bagagen, som er fine at bygge videre på, og som er meget relevante for ingeniører at have, siger Henrik Brohus, der er studieleder på Adgangskursus ved Aalborg Universitet.
– Min erfaring er, at det er en fordel, når man skal ud på arbejdsmarkedet bagefter. Skal en arbejdsgiver vælge mellem en ingeniør, der har tilbragt hele livet på skolebænken og en, der har svunget en hammer og en skruemaskine, er det ofte den sidste, der står med de stærkeste kort, siger han.
Som studerende på en af ingeniøruddannelserne på Aalborg Universitet ender man med en uddannelse i absolut verdensklasse. I marts 2018 blev uddannelserne i Aalborg, Esbjerg og København kåret til de bedste i Europa og de fjerde bedste i hele verden.