Salget af SF6-fri løsninger til den danske forsyningssektor været i markant vækst de senere år, men nu skal der endnu mere fart på, mener man hos Eaton. Ikke mindst i kølvandet på det længe ventede EU-forbud mod alt nyt SF6-holdigt koblingsudstyr til og med 24 kV, som blev vedtaget i starten af 2024.
Forbuddet træder i kraft fra årsskiftet 2025/26, og Eaton salgsdirektør Tom Bøjland forudser, at det er et forretningsområde, der kommer til at fylde endnu mere i organisationen. Derfor er organisationen styrket med to nye medarbejdere
– Der sker så meget inden for mellemspænding og EU’s forbud mod SF6-holdigt koblingsudstyr til og med 24 kV er et kæmpe skub i den rigtige retning – både for branchen og klimaet. Det betyder, at vi har haft rygende travlt med at få de danske elselskaber i gang med at omstille sig til SF6-fri anlæg. Derfor ser jeg frem til at styrke afdelingen med flere nye kræfter, siger Tom Bøjland, salgsdirektør, Critical Systems, Eaton Danmark.
Lars Eggertsen (56) tiltrådte den 1. juli som Post Order Project Manager på Eatons hovedkontor i Søborg. Hans primære ansvarsområder bliver at supportere salgsteamet ved større løsningssalg og rammeaftaler på mellemspændingsområdet og fungere som bindeled mellem kunderne og fabrikkerne.

Lars Eggertsen er hentet til Eaton fra driftselskabet Nexel, hvor han har arbejdet som projektleder. Han kommer desuden med stor erfaring fra mellemspændingsområdet blandt andet fra Siemens og Schneider Electric. Han er uddannet elinstallatør fra Københavns maskinmesterskole. Privat bor han i Smørum med sine kone og yngste barn. Fritiden bruger han på at forskønne hus og have. Derudover er han er frivillig i ’Halloween i Måløv’.
Den anden nye mand er Project Sales Engineer til Sjælland, Kim Mortensen (60), der også tiltræder 1. juli. Han skal varetage løsnings- og projektsalg af Eatons Xiria, FMX og UX-anlæg. Derudover skal han sammen med resten af afdelingen for Critical Systems udbrede SF6-fri løsninger til en langt bredere del af den danske energisektor.

Kim Mortensen er uddannet elektronikmekaniker og kommer til Eaton med flere års erfaring med teknisk løsningssalg både fra mellemspændingsmarkedet, ITS (Intelligente Transportsystemer) og it-branchen. Senest kommer han fra en stilling som sales manager hos Siemens. Privat bor Kim i Rødovre med sin kæreste. I fritiden er han ivrig lystfisker og golfspiller både i ind- og udland.
Kilde: Eaton